Sprawy Frankowiczów i rola adwokata w walce o sprawiedliwość

Posted by

Wiele lat minęło od momentu, kiedy setki tysięcy Polaków zdecydowało się na zaciągnięcie kredytów hipotecznych denominowanych w walutach obcych, głównie w szwajcarskim franku. Niestety, z czasem wartość franka znacząco wzrosła w stosunku do polskiej złotówki, co sprawiło, że wielu kredytobiorców znalazło się w trudnej sytuacji finansowej. Zaczęli oni nazywać się „Frankowiczami” i rozpoczęli walkę o sprawiedliwość. W tym artykule przyjrzymy się temu problemowi i roli, jaką odgrywają adwokaci w ich walce.

Frankowicze: Dramatyczna sytuacja finansowa

Dla wielu Polaków, którzy w latach 2000-2014 zaciągali kredyty hipoteczne w frankach szwajcarskich, życie stało się koszmarem. Wzrost wartości franka skutkował znacznym wzrostem miesięcznych rat kredytów, co doprowadziło do trudnej sytuacji finansowej wielu rodzin. Wielu Frankowiczów boryka się z problemami związanymi z utrzymaniem domów, spłatą kredytów i ogólnym stresem związanym z tą sytuacją.

Dlaczego potrzebni są adwokaci

Adwokaci odgrywają kluczową rolę w walce Frankowiczów o sprawiedliwość. Ich zadania są zróżnicowane, ale wszystkie zmierzają do tego samego celu – ochrony praw kredytobiorców i uzyskania jak najlepszych warunków spłaty kredytów.

  1. Reprezentacja w sądzie: Adwokaci reprezentują Frankowiczów w procesach sądowych przeciwko bankom. Pomagają w dochodzeniu roszczeń dotyczących nieważności klauzul waloryzacyjnych lub niespójności umów kredytowych. Ich celem jest uzyskanie korzystnych wyroków sądowych, które pomogą kredytobiorcom w zminimalizowaniu obciążeń związanym z kredytem.
  2. Negocjacje z bankami: Adwokaci specjalizujący się w sprawach Frankowiczów prowadzą negocjacje z bankami w imieniu swoich klientów. Ich celem jest wynegocjowanie możliwie jak najlepszych warunków restrukturyzacji kredytów, w tym konwersji kredytów frankowych na złotowe lub znaczące obniżenie sald kredytów.
  3. Edukacja i wsparcie: Adwokaci działają również jako doradcy i źródło informacji dla Frankowiczów. Pomagają klientom zrozumieć ich prawa i opcje, a także oferują wsparcie emocjonalne w trudnych chwilach.

Ważna zmiana w prawie

W roku 2019 Sejm przyjął ustawę wprowadzającą tzw. „ustawę Frankowicza,” która miała na celu ochronę kredytobiorców walutowych. Ustawa ta wprowadziła m.in. ograniczenia dotyczące stosowania klauzul waloryzacyjnych oraz umożliwiała kredytobiorcom korzystanie z pomocy adwokatów w walce z bankami.

Sprawa Frankowiczów nadal pozostaje jednym z najważniejszych problemów finansowych w Polsce. Adwokaci odgrywają kluczową rolę w walce o sprawiedliwość dla kredytobiorców walutowych. Ich praca polega na reprezentacji klientów w sądach, negocjacjach z bankami i udzielaniu wsparcia w trudnych chwilach. Dzięki zmianom w prawie, jak „ustawa Frankowicza,” Frankowicze mają teraz lepsze narzędzia do walki o swoje prawa. Jednak nadal pozostaje wiele pracy do zrobienia, aby zapewnić im pełną sprawiedliwość. Potrzebujesz pomocy z Sprawy Frankowiczów Adwokat Lublin?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *